İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Türkiye’nin En Zengin İnsanları 2019

Türkiye’nin En Zengin İnsanları 2019

türk lirası

Türkiye’nin en zengin insanları toplistesinde bir önceki yıla göre çok değişiklik olmasa da, sıralamalarda küçük oynamalar oldu. Türkiye’nin en zegini kim oldu, Türkiye’nin en zengin insanları kim ? İşte Top 10…

10.FİLİZ ŞAHENK

Türkiye'nin en zenginleri

Ferit Şahenk’in kızı olan Filiz Şahenk 1967 yılında dünyaya geldi. Doğuş Holdingde önemi görevler alan Filiz Şahenk zengin bekarlar listesinde yer alır. Şahenk’in serveti bugün itibari ile 1.9 milyar dolardır. Filiz makarnayı annesinin anısını yaşatmak için 1974 yılında Bolu’da kurdu. Filiz Hanım şu anda Türkiye’nin en zenginleri arasında 10. sırada.

9.SUNA KIRAÇ

türkiyenin en zenginleri

1941 yılında Ankara’da dünyaya gelen Suna Kıraç Koç ailesine mensuptur. Boğaziçi Mezunu olan Kıraç kurduğu dernekler ve vakıflarla adından söz ettiriyor. Çocukların eğitimine her zaman destek olmaya çalışan Suna Kıraç’ın 2019 Mart itibari ile serveti 1.9 milyar dolardır. Suna Kıraç Arnavutköy Amerikan Kız Kolejini bitidir. Boğaziçi Üniversitesi Bankacılık ve Finans bölümünü bitirdi. 1999 yılında Üstün yöneticilik vasfı ile Koç holdingde görev aldı.

8.OSMAN KİBAR

türkiyenin en zengin insanları

Samumed şirketinin kurucusu Osman Kibar’da Robert Koleji mezunudur. Gennoptix adında bir biyo teknoloji şirketi kuran Kibar kurduğu şirketi bir ilaç firmasına sattı. Bugün gerçek serveti 2 milyar dolar civarıdır. 1930 yılında İzmir’de ticaret hayatına atılan Osman Kibar zeytinyağı sabun ve gliserin ticareti yaptı. 1 Aralık 1951 yılında Ege Bölgesi Sanayi Odası başkanlığı yaptı. 1946 yılında politikaya Demokrat Parti ile atıldı. İzmir İl bölge başkanlığı görevlerini yürüttü. 1964 yılında İzmir Belediye başkanı oldu. İzmir Belediye başkanı olarak 9 yıl çalıştı. Başkanlığı sırasında İzmir’in birçok sorununa çözüm üretti. İzmir’de çok asfalt döktüğü için kendisine Asfalt Osman lakabı takıldı. İzmir Körfezinin temizlenmesinde önemli görevler üstlendi. Osman Kibar Türkiye’nin en zengin insanları listesinde 6. sırada.

7.FERİT ŞAHENK

türkiyenin en zengin işadamları

1964 yılında doğan Ferit Şahenk eğitimini İnsan Kaynakları alanında tamamladı. Pek çok yatırıma sahip olan Ferit Şahenk koyu bir Fenerbahçe taraftarıdır. Ünlü iş Adamının serveti 2.1 milyar dolardır. Ferit Şahenk Doğuş Holding ile Garanti Bankasının yönetim kurulu başkanıdır. Ferit Şahenk evli ve 1 çocuk babasıdır.

Önerilen Yazı

Dünyanın En Zengin İnsanları 2019

6.RAHMİ KOÇ

türkiyenin en zengini kim

9 Ekim 1930 yılında Ankara’da dünyaya gelen Türk işadamı Rahmi Koç Koç holding yönetim kurulu onursal başkanıdır. Ünlü İş adamının serveti Mart 2019 itibari ile 2.2 milyar dolardır. İlköğretim hayatını Ankara’da tamamlayan Rahmi Koç İstanbul’da Robert Kolejine başladı. Yüksek öğrenim görmek için ABD giden Rahmi Koç Johns Hopkins Üniversitesi’nde Endüstriyel Sevk ve İdare Bölümü’nde okudu. 1970 yılında İcra Komitesi Başkanı olan Rahmi Koç 1975 yılında İdare Meclis Başkan Yardımcısı oldu. Koç Holding yönetim kurulu başkanlığını 2003 yılında oğlu Mustafa Koç’a devreden Rahmi Koç, Türkiye’nin en zengin insanları arasında altıncı sırada.

5.ERMAN ILICAK

Türkiye'nin en zengin insanları

ODTÜ İnşaat Mühendisi Erman Ilıcak, Viyana Ekonomi Üniversitesi ve International School of Management’da eğitimini tamamladı. 1993 yılında Rönesans Holding’i kuran Ilıcak’ın Mart 2019 itibari ile 2.3 milyar dolar serveti bulunmaktadır. Evli ve 3 çocuk babası Erman Ilıcak Rönesans holding ile Katar, Suudi Arabistan, Nijerya, Gabon, Libya, Irak, Azerbaycan, Avusturya, Türkmenistan, Kazakistan, Belarus, Hollanda ve Almanya ile işler yaptı. Erman Ilıcak TED Ankara Kolejliler Spor Kulübü’nün Başkanıdır.

4.ŞARIK TARA

en zengin türkler

 

1930 doğumlu Tarık Şara eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesinde tamamladı. 1957 yılında Enka Holdingi kurdu. Bugün 2,4 milyar dolar serveti ile en zenginler sıralamasında 4. Sırada yer alıyor. 22 Nisan 1930 yılında Yugoslavya’nın Üsküp bölgesinde dünyaya gelen Şarık Tara 28 Haziran 2018 yılında 88 yaşındayken vefat etti. Şarık Tara, RUYİAD (Rumeli Yönetici ve İş Adamları Derneği) üyesi ve Derneğin Yüksek İstişare Konseyi Başkanı görevlerini yürüttü. 2014 yılında ödediği 37.6 milyon lira ile Türkiye’de en fazla vergi veren olarak gündeme oturdu. 2015 yılında 2.4 milyar dolar serveti ile Türkiye’nin en zengin 6.ismi olmuştu.

3.SEMAHAT ARSEL

türkiyenin en zengin kadını

Vehbi Koç’un kızı olan Semahat Arsel uzun yıllar Vehbi Koç vakfının yönetim kurulu olarak çalıştı. 2015 yılında ülkemizde en çok vergi ödeyen Semahat Arsel’in serveti Mart 2019 itibari ile 2.4 milyar dolarla ülkemizin en zenginler sıralamasında 3. Sırayı aldı. Vehbi Koç’un en büyük kızı olan Semahat Amerikan Kız Kolejinden mezun oldu. 1956 yılında Nusret Arsel ile evlendi. Çocuğu olmayan Semahat İngilizce ve Almanca dillerini çok iyi konuşmaktadır.  Semahat 2012 yılında ülkemizde vergi rekortmeni oldu.  Florance Nightingale Vakfı ikinci başkanı ve Koç üniversitesi hemşirelik yüksek okulunun kurucusudur. Semahat Arsel TEGV kurucu üyelerindendir.

2.HÜSNÜ ÖZYEĞİN

en zengin türk işadamları

Fiba holding kurucusu Hüsnü Özyeğin 3 milyar dolarlık serveti ile Türkiye’nin en zengin insanları arasında 2019 yılında 2. sırada yer alıyor. Yapıkredi, Pamukbank gibi banka tecrübesi bulunan Özyeğin 1987 yılında Finansbank kurdu. İzmir doğumlu iş adamı Liseyi Robert Kolejinde tamamladı. İnşaat mühendisi olmak için ABD’ye gitti. Harvard Üniversitesinde mastar yaptı. 3 yıl sonra ülkeye dönen Özyeğin’e Mehmet Emin Karamehmet’ten iş teklifi aldı. Pamukbank genel müdürlüğüne getirildi. 19844 yılında Yapıkedi bankası genel müdürlüğü yaptı. Özyeğin’in Fiba holding bünyesinde 30 dan fazla şirketi bulunmaktadır. 1996 yılında satın aldığı Gima ve Sabancı Holding hisselerinin % 40 olduğu Carrefoursa’ya sattı. 2005 yılında Forbes milyarderler listesinde ilk sıraya giren Özyeğin’in 1.62 milyar doları vardı. 2009 Mart ayı itibari ile servetini 2.9 milyar liraya çıkarttı. Hüsnü Özyeğin İngilizce bilmektedir. Ayşen Özyeğin ile evli olan Hüsnü Özyeğin’in Murat, Ayşecan olmak üzere 2 çocuk babasıdır.

1.MURAT ÜLKER

türkiyenin en zengin adamı

Türk sanayici ve iş adamı Murat Ülker, Yıldız Holding yönetim kurulu başkanıdır. 4.8 milyar serveti ile Türkiye’nin en zengin işadamıdır. Küçük bir şekerleme dükkânı ile iş dünyasına giriş yapan Murat Ülker, Boğaziçi üniversitesinden mezun olduktan sonra babasının işlerini devralıp bugünkü Yıldız Holdingi kurdu.  1982 yılında iş hayatına atılan Murat Ülker AIB College of Business ve ZDS okullarında eğitim gördü. ABD Continental Baking şirketinde staj yaptı. Murat Ülker Kırım asıllı bir ailenin çocuğudur. Ailesi Devletler olarak bilinir. Murat Ülker Sabri Ülker’in 3 çocuğundan en küçüğüdür. Murat Ülker Tıp doktoru Prof. Asaf Ataseven’in kızı Betül Ataseven ile evlidir. Yahya, Mustafa ve Fatih isminde 3 oğlu vardır. Sporu seven ve spora destek olan Murat Ülker 1993 yılında Ülkerspor Basketbol Kulübünü kurdu. Ülkerspor 2006 yılında Fenerbahçe ile birleşti. Bu sürede birçok önemli başarılara imza attı. Murat Ülker iyi derecede İngilizce ve Almanca dillerini bilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap