İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Son Bir Yılda En Çok Artan Hisseler

Son Bir Yılda En Çok Artan Hisseler

son-bir-yilda-en-cok-artan-hisseler

Türkiye’de yaşanan siyasi gelişmeler, küresel kriz gibi etkenler hisse senetlerini yakından etkiliyor. Bu gelişmelere göre bazı hisse senetleri artarken bazıları da değer kaybediyor. Peki, son bir yılda en çok artan hisseler hangileri? Son bir yılda en çok hangi şirketler yatırımcıya kazandırdı? İşte merakla aranan o şirketler…

1.Aselsan

son bir yılda en çok artan hisseler

Türk silahlı kuvvetleri bünyesinde 1975 yılında kurulan ASELSAN, geçen yıldan bu yana büyük bir aşama kaydederek cirosunu hızla arttırdı. Şirketin yüzde 85 hissesi hala Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı’na aitken, halka arz oranı ise yüzde 15.

2.Ford Otosan ve Otokar

son bir yılda en çok artan hisseler

Türkiyede otomotiv sektörünün öncülerinden olan ford Otosan ve otokar da yatırımcıya en çok kazandıran şirketlerden biri. İstikralı bir grafik çizen şirketin büyük bir hissesi yabancı yatırımcılarda bulunuyor. Ancak şirketin hisselerin son bir yılda en çok artan hisseler listesinde kendine kolaylıkla yer buluyor.

3.Do-Co

son bir yılda en çok artan hisseler

Do-co, havalimanlarında restoran ve ikram işletmeciliği yapıyor ve özellikle de Türk Hava Yolları ile çalışıyor. Şirket, son 10 yıl içerisinde hiç zarar açıklamadı. En çok kazandıran hisse senetleri arasında kendine yer bulan şirketin, %70 hissesi ise yabancılarda.

4.TAV

son bir yılda en çok artan hisseler

TAV da hem yurt içinde hem de yurt dışında havalimanı terminal işletmeciliği gerçekleştiren bir şirket. Yıllık bazda istikrarlı olarak kar açıklayan şirketin, %40 hissesi ise halka arz edildi. Şirket her geçen gün büyümeye devam ederken, İstanbul yeni havalimanının açılması ile birlikte yatırımcısına daha çok kazandıracak gibi duruyor.

5.Ata GMYO

son bir yılda en çok artan hisseler

Son yıllarda sürekli kar açıklayan şirketlerden biri de Ata Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı. Son bir yılda en çok artan hisseler listesinde kendine yer bulan şirket, son 5 yılda hiç zarar etmedi. Şirketin hisselerinin %12’lik kısmı halka açıkken, geri kalan kısmı ise Ata Yatırım Menkul Kıymetler’de bulunuyor.

6.Boyner

son bir yılda en çok artan hisseler

Boyner de son yıllarda yatırımcılarına hiç kaybettirmeyen şirketlerden biri. Perakende sektörünün öncülerinden olan Boyner, 5 yıldır yatırımcılarına kazandırmaya devam ediyor. Şirketin hisselerinin %85’i Türk Ekonomi Bankası’nın elinde bulunurken, geri kalan bölümü ise halka açık durumda. Boyner hisseleri, 2019 yılında da yatırımcısına kazandıracağa benziyor.

Yorum Yap

Yorum Yap