İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. En Yaygın Kanser Türleri Türkiye

En Yaygın Kanser Türleri Türkiye

En yaygın kanser türleri

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte seri üretimin ve fabrikalaşmanın artması ile kanser vakaları artmaya başladı. Stresli yaşam, dengesiz ve düzensiz beslenme, güneşin zararlı ışınları gibi etkenler kanser oluşumuna hız kazandırdı. En yaygın kanser türleri tamamen bunlarla bağlantılı olmasa da, bu etkenlerin rolü oldukça fazla.

İstatistiklere göre 2008 yılında ortaya çıkan kanser vakası dünya genelinde 12,4 milyonken 2030 yılından sonra bu sayının ikiye katlanarak 26,4 milyona ulaşması bekleniyor. Bu rakamlar kanserin insanlar için büyük riskler oluşturduğunu gösteriyor. Günümüzde onkoloji bilgisinin artması ile birlikte kanser ortaya çıkmadan önleme konusunda önemli aşamalar kaydedildi. Birçok kanserin tanısı erken konulup uygun tedavi yöntemi ile kanserden kurtulmak mümkün.

Türkiye’de en yaygın kanser türleri ve bu kanserlerden korunma yolları yazımızda…

1- AKCİĞER KANSERİ

Ailesinden birisi akciğer kanseri olan bireyler spiral tomografi çekerek kanser tanısı konulur. Akciğer kanserinin ameliyatla tedavi edilme ihtimali vardır. Cerrahi müdahale ile kanserli hücrelerin yayılması ve çoğalması önlenmeye çalışılır.

Akciğerden küçük parça alınarak hasta ameliyat edilir. Akciğer kanser tedavisi için kemoterapi yöntemi uygulanır. Kanserli hücreler ilaçlarla yok edilmeye çalışılır. Kemoterapi ile hastaya damardan sıvı ilaç verilir. Kritik durumdaki hastalara kemoterapi tedavisi yatarak verilir. Akciğer kanserinde ışın tedavisi (radyoterapi) yoğun olarak kullanılır.

Işın tedavisi ile kanserli hücreler öldürülür. Tümörlü hücrelerin küçültülmesinde radyoterapi yöntemi çok etkilidir. İlerleyen kanser vakalarında radyoterapi ve kemoterapi birlikte uygulanır. Akciğer kanseri sigara kullanımına bağlı olarak ortaya çıkar. Sigara içilen ortamda bulunmak akciğer kanser oluşumunu tetikler.

Sigara dışında genetik faktörler, hava kirliliği, verem, ışın tedavisi uygulamaları akciğer kanser riskini arttıran nedenlerdir. Akciğer kanser tanısı için hastanın röntgeni çekilir. Röntgen ile kanser olan kite ulaşılır. Akciğer kanserini anlamak için hastadan balgam alınıp tetkik yapılır. Akciğer mukozasından alınan örnekler laboratuar ortamında incelenir. Hastanın akciğerinin bilgisayarlı tomografisi çekilir. İnce iğne biyopsisi ile kanserli hücreye ulaşılarak nasıl bir tedavi yapılacağı belirlenir. Tanı konulduktan sonra hastalığın evresi tespit edilir. Akciğer kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhis için düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırmak gerekir. Sigara içilen ortamdan uzak durmak, kirli hava solumasından kaçınmak gerekir. Akciğer kanseri en yaygın kanser türleri arasındaki yerini uzun süre önce almıştı.

2- PROSTAT KANSERİ

Erken dönemde belirti vermez. 50 yaşından sonra erkekler yılda 1 kez PSA değerlerini kontrol ettirmelidir. Prostat kanseri erkeklerde sık görülen bir kanser türüdür. Dünya genelinde 100 bin insanın 28’inde prostat kanseri görülür. Ülkemizde 100 bin insanın 37’sinde bu kanser türü görülür.

Prostat kanseri erken teşhis edilirse tedavi edilebilir. İlk etapta herhangi bir belirti vermeden ilerleyen kanser 40 yaşından sonra kan tahlilleri ile teşhisi konulabilir. Prostat bezlerinde yer alan hücrelerin kontrolsüz biçimde büyümesi ile oluşur. Kanserli hücreler hızla çoğalır ve yayılmaya başlar. Kanserli hücreler prostatı çevreleyen kapsül bölümüne dayanır. Kanserli hücreler zamanla lenf sistemine ve diğer organlara yayılarak ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

3- MEME KANSERİ

Küçük kitleler fiziki olarak incelenerek tanısı konur. 40 yaşından itibaren kadınlar yılda 1 kez mamografi yaptırmalıdır. Gerektiğinde bu testlerin yanı sıra ultrasonografi ve meme MRI çekilmelidir. Meme dokusundaki süt kanallarında süt yapan hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla oluşur. Kadınlarda görülen kanserlerin %33ü meme kanseridir.

Her 8 kadından 1 tanesi meme kanseri riski taşır. Bu açıdan meme kanseri en yaygın kanser türleri arasında uzun süredir ismini yazdırmıştır. Meme kanserinin oluşmasında kalıtım, beslenme şekli, regl durumu, doğum ve doğum kontrol hapları etkilidir. Yaş arttıkça meme kanseri görülme riski artmaktadır.

50-70 yaş arasında bireylerde yoğun olarak görülür. Ailesinden birisinde meme kanseri olanlarda meme kanseri görülme ihtimali normal bireylere göre 3 kat fazladır. Meme kanserinin oluşmasında genetik faktörler etkilidir. Meme dokusu içinde yağ oranı az olanlarda görülür. Lenfoma hastalarına uygulanan radyoterapi meme kanser riskini arttırır. 11 yaşından önce adet görenler, geç menopoza girenler, aşırı kilolu olanlar, alkol ve sigara içenlerde meme kanseri yoğun olarak görülür.

4- DERİ KANSERİ

Yüzeyde yer aldıkları için deri kanseri genelde çok geç fark edilir. Yılda 1 kez dermatolojik inceleme yaptırılmalıdır. Saçlı deri gibi lezyonların saklandığı yerler iyi kontrol edilmelidir. Melanom en tehlikeli cilt kanser türüdür. Renkli gözlü açık tenli kişilerde çok yoğun görülen cilt kanseri güneş ışığına aşırı maruz kalanlarda görülür.

Güneş yanıkları vücudun fazla hücre üretmesi için sinyal gönderir. Bu sinyaller kötü huylu tümörlerin çoğalmasına neden olur. Şekilsiz benler, bendeli büyümeler ve cilt lekeleri cilt kanserinin en önemli göstergesidir. Ultraviyole ışınlarına maruz kalanlar cilt kanserine yakalanır. Ultraviyole ışınları deri hücresinin DNA’sını bozar.

Bu ışınlar hücrelerin yaşlanmasına neden olur. Sık solaryuma girmek cilt kanser oluşumunu tetikler. Cilt kanseri 15 ile 29 yaş arası bireylerde yoğun olarak görülür. Meta ve kaynak işleri ile uğraşan kişiler cilt kanserine daha kolay yakalanır.

Önerilen Yazı

En Yaygın Hastalıklar Türkiye ve Dünya

5- MİDE KANSERİ

Gastrit diye çoğu zaman mide rahatsızlıkları geçiştirilir. Mide kanserini tespit etmek için endoskopik tetkikler yapılır. Böylece midede meydana gelen yanmaların ve acıların nedeni tespit edilmiş olur.

Biyopsi ile kanser teşhisi konur. En sık karşılaşılan 5. Kanser türü olan mide kanserine mideye yerleşen kanserli hücrelerin zamanla lenf bezlerine, akciğere ve karaciğere yayılması ile ortaya çıkar. Mide kanseri mide mukozasında ortaya çıkan kötü huylu tümörlerin çoğalması ile ortaya çıkar.

Ülkemizde çok yaygın olan bu kanser türünden dünyada her yıl 800 bin insan hayatını kaybetmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte mide kanser teşhis ve tedavisi kolaylaşmıştır. Doğru beslenme alışkanlığı geliştirerek mide kanserinden korunabilirsiniz.

6- MESANE KANSERİ

Mesane bölgesinde meydana gelen ağrı ve sızılarda sistoskopi tekniği ile idrar kanalından mesaneye girilerek incelenir. Uzman doktor gerekirse biyopsi yaptırır.

7- KALIN BAĞIRSAK KANSERİ

Kalın bağırsakta yer alan polipler zamanla kansere çevirir. Bu polipler zamanla hiç belirti vermez. Bu yüzden 50 yaş üstü herkes düzenli olarak kolonoskopi yaptırmalıdır. Bu işlemle tüp ile anüsten girilip kalın bağırsak gözlemlenir.

Polip tespit edilirse bunlar endoskopi işlemi ile çıkartılıp tedavi tamamlanır. Kolonoskopiden birçok insan çekinir. Bu işlem yapılırken anestezi yapılır ve hasta uyutulur. Ağrısız sızısız bir tedavi işlemidir. Kansere dönüşme tehlikesi olan polipler için 1 yıl sonra yeniden kolonoskopi çekimi gerekir.

Yılda 1 kez dışkıda gizli kana bakılır. Dışkısında kan bulunan kişilerde kalın bağırsak kanseri oluşabilir. Kolonoskopi yöntemi ile bağırsaklar incelenir. Kalın bağırsak kanseri yaşam boyu devam eden bir kanser türüdür. Türkiye’deki En yaygın kanser türleri arasındadır.

8- TİORİT KANSERİ

Tiroit kanseri kuşkusu oluştuğunda elle boyun muayenesi yapılır. Tiroitler ultrasonografi ile incelenir. Kuşku duyulan yerden biyopsi alınır.

9- RAHİM KANSERİ

Her 5 rahim kanserinden 1 tanesi hiçbir belirti vermez. Rahim kanser tanısı için papsmear testi yapılır. Bu testi yapmak için rahim ağzından örnek alınır. Cinsel yaşam başladıktan sonra yılda en az 1 kez bu test yapılmalıdır.

10- YUMURTALIK KANSERİ

Yumurtalık kanserinden kuşkulanıldığı zaman kanda CA-125 denilen proteine bakılır. Doğum muayenesi, ultrasonografi ve MR ile yumurtalık kanser teşhisi yapılır.

Türkiye’de en sık görülen 10 kanser türünü sizler için derledik. Hangi kanser türü olursa olsun bütün kanser türlerinde erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Kanser yanlış beslenme ve temizlik kurallarına dikkat edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Gerekli önlem ve tedbirleri alarak kanser riskini minimum düzeye indirebiliriz.

Yorum Yap

Yorum Yap