İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. En Yaygın Hastalıklar Türkiye ve Dünya

En Yaygın Hastalıklar Türkiye ve Dünya

En yaygın hastalıklar

Günümüzde en çok öne çıkan hastalıkları profesörler gözüyle değerlendirdik. İnsanları hastane kapılarında süründüren ve en çok can kaybına neden olan hastalıkları sizler için derledik. İşte Türkiye’de ve dünyada en yaygın hastalıklar

1- İSKEMİK KALP HASTALIKLARI

Kalp ve damar hastalıkları günümüzde ölümlerin 1 numaralı sebebidir. Sigara kullanımının artması ve aşırı tuz tüketimi kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu tetiklemektedir.

Hipertansiyon kalp hastalıklarının bir numaralı risk faktörü haline geldi. Tütün kullanımı, beslenme, diyabet ve kolesterol gibi durumlar kalp kriz riskini arttırmaktadır.

Obezite konusunda Avrupa’da 1.sıraya çıkan ülkemizde hareketsizlik giderek artmaya başladı. Obezite sorunu kalp krizini ve kalp rahatsızlıklarını tetikleyen unsurların başında gelmektedir.

2- İNME

Dünya genelinde her yıl yaklaşık 17 milyon insanda inme vakası görülür. En sık ölüm nedenlerinde inme 2.sırayı alır. Bu açıdan en yaygın hastalıklar arasında en ölümcül olanlardandır. Ülkemizde 155 bin inme vakası vardır.

Her yıl hasta başına inmenin maliyeti 20 bin liradır. İnmeler gerekli önlem ve tedbirler alındığı takdirde önlenebilir. Bunun için özel politikalar geliştirmek gerekir. İnme sonucunda vücudun kol bacak ve yüz bölgesinde duyu kayıpları görülür.

Beyin damarlarına yeteri kan ulaşmaz. Kanın ulaşmadığı organ ve dokular ölmeye başlar. Felç beraberinde beyin kanamasını getirir. Beyni besleyen kan damarlarında akış durur. Beyinde ciddi hasarlar meydana gelir. İnme yüksek tansiyon, şeker hastalarında, aşırı kilolularda, sigara kullananlarda, güneş altında uzun süre kalanlarda ve yorucu işlerde çalışanlarda görülür.

Felç duyu kayıplarına neden olur. Görme sorunlarını tetikler ve insan vücudunun sol bölümü işlemez hale gelir. İnme sonucunda şiddetli ağrılar, beyinde hasar, bilinç kaybı, yüz ve bacakta uyuşma, ani görme ve konuşma bozuklukları görülür. İnmenin kesin bir tedavisi yoktur. Kanın pıtılaşmasını önlemeye yönelik tedaviler uygulanır. Belli dozda aspirin verilir.

Risk faktörlerini yok etmek için inme hastalarına ilaç tedavisi uygulanır. Erken teşhis edilen inmelere müdahale edilip hasar minimum düzeye indirilir. Hareketsiz kalan hücrelerin harekete geçmesi için hastaya özel egzersizler yaptırılır. İnme tedavisini uzman terapistler ve fizyoterapistler yapar. Düzenli sağlık kontrollerinden geçerek tuz tüketimini azaltmalısınız.

Beslenmeye dikkat edip ideal kilonuzu dengede tutun. Yağlı yemeklerden uzak tutup bol egzersiz yaparak inmeye karşı vücudunuzu güçlü tutabilirsiniz.

3- BEL VE BOYUN AĞRILARI

Bel ve boyun ağrıları mesleki ergonomi, obezite, düşük fiziksel aktivite, pasif yaşam tarzı, motorlu taşıtların fazla kullanılması gibi faktörlerden etkilenir. Bel ve boyun ağrılarını önlemek için toplumsal yaşamda önlemler alınmalıdır. Bu konuda eğitim verilmeli medyada omurga sorunları ile ilgili farkındalıkların arttırılması gerekir. Kamu spotlarına yer vermek gerekir. Erken tanı için tedavi ve iyileştirme hizmetlerini geliştirmek gerekir.

4- KRONİK SOLUNUM HASTALIKLARI

Kronik solunum hastalıkları günümüzde en yaygın görülen rahatsızlıkların başında gelir. KOAH, trakea ve bronş kanseri, akciğer kanseri, alt ve üst solunum yolu enfeksiyonu en yaygın görülen rahatsızlıklardır. Sigara içilmesi bu rahatsızlıkların oluşmasını tetikleyen en önemli unsurdur.

Hava kirliliğini önlemeye yönelik çalışmalar yapılarak kronik solunum yolu rahatsızlıklarının oluşumu önlenebilir. Uyku sırasında yaşanan solunum sıkıntısı, obezite, sigara kullanımı, yemek pişirmede kullanılan tezekler kronik solunum yolu rahatsızlıklarının oluşmasına ortam hazırlar.

5- ÇOCUK HASTALIKLARI

Çocuk hastalıkları bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda yaygın olarak görülür. Yenidoğan bebeklerde ölümcül sonuçlar doğurabilir. Çocuk hastalıklarının ortaya çıkmasında en önemli etkenler temizlik ve bakımın iyi yapılmaması ve beslenme sorunlarıdır.

Temizlik ve hijyenin düzgün yapılmaması bağışıklık sistemi zayıf olan çocukların enfeksiyon kapmasına neden olur. Bünyesi zayıf olan çocukların hastalıkları atlatması ve iyileşmesi yetişkinlere göre daha geç gerçekleşir. Çocuk hastalıklarının bazıları akraba evliliği gibi genetik nedenlere bağlıdır.

Çocukların sağlıklı ve düzenli beslenmesi, temizlik ve hijyenlerinin düzgün yapılması, zamanında aşı ve sağlık kontrollerinin yapılması ile çocuk hastalıkları yok edilebilir.

Önerilen Yazı

En Yaygın Kanser Türleri Türkiye

6- DİYABET

Günümüzün en yaygın hastalıklarından birisi diyabettir. (şeker hastalığı) 2000’li yıllarda en yaygın hastalıklar arasında 10.sırada olan diyabet bugün % 60 artış göstererek 4. Sıraya yükselmiştir.

Diyabet çağın epidemisi olarak gösterilmektedir. Obezite sorununun artması ile birlikte diyabet vakaları artmaya başladı. Sağlık harcamalarının büyük bir bölümü diyabet hastalığı ve tedavisine ayrılmaktadır.

Diyabet çoğu zaman başka hastalıkların tespiti için yapılan test ve tahlillerle ortaya çıkar. Bu yüzden diyabet çoğu zaman erken teşhis edilemez. Tesadüfen tespit edilen diyabetlerin tedavisine çoğu zaman geç kalınır.

Geç fark edilen diyabet başka rahatsızlıklara kapı açtığı gibi kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Akut ve kronik rahatsızlık çekenlere diyabet ciddi yükler getirir. Kontrol edilmesi zor olan diyabet çoğu zaman yaşam kaybına neden olur. Diyabetli kişilere değil, diyabet riski bulunan kişilere yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler almak gerekir.

7- HIV-AIDS

Dünya genelinde % 476 artış gösteren AİDS çağın en amansız hastalığıdır. Bu hastalığın beklenen sonucu canlının yaşam kaybıdır. Cinsel yolla bulaşan AİDS korumasız ilişkiler sonucunda ortaya çıkar. Son yılların vebası AIDS, en yaygın hastalıklar arasındaki yerini aldı.

SGK kurumuna yıllık 100 milyon lira maliyet getiren bu hastalık hasta başına 15 bin lira masraf çıkartır. HIV ile mücadele için ciddi önlemler alınarak toplumun iyi bilinçlendirilmesi gerekir.

Bağışıklık sistemini zayıflatan bu rahatsızlık kişinin vücudunu bütün hastalıklara açık hale getirir. AİDS olan kişinin bağışıklık sistemi göçerek birçok hastalığa yakalanma riski ile karşı karşıya kalır. AİDS hiv virüsünün neden olduğu bir hastalık olup kan ve cinsel yolla bir hastadan başka bir hastaya bulaşır. Sinsi ilerleyen hastalık ilk etapta belirti vermez.

Tespit edildiği zamanda durdurmak mümkün değildir. En iyi tedavi yöntemi hastalıktan korunmaktır. Ateş yükselmesi, iştah kaybı, kilo kaybı, ağız ve yüzde yara oluşumu, gece terlemesi, ishal, öksürük, lenf bezinde büyüme gibi belirtilerle ortaya çıkar. AİDS için geliştirilen bir tedavi yoktur. İlaçlar daha çok hastayı rahatlatmak için verilir. AİDS ilaçları pahalıdır ve yaşam boyu tedavi gerektirir.

Dikkatli yaşam sürmek, ilişkilerde koruyucu kordon takmak gerekir. İlaçlar mikrobun çoğalmasını önlemek için verilir. AİDS tespiti için hastanelerde kan ve elisa testleri yapılır. AİDS testi yapılmayan kan kullanmayın. Jilet, şırıngaları 2.defa kullanmamaya özen gösterin. Hiv virüsü taşıyan anneler bebeklerini emzirmemelidir.

Vücutta yer alan yaraları açıkta bırakmayın. Hiv virüsünü taşıyan kişilerle aynı ortamda bulunmayın.

8- RUH SAĞLIĞI HASTALIKLARI

Yaşam şartlarının ağırlaşması, sanayileşme, insanların iş yaşamında daha aktif olması gibi sorunlar insanlarda duygusal sorunların artmasına neden oldu. Tüm bu gelişmeler insanda stres, kaygı, depresyon gibi ruh sağlığını olumsuz etkileyen duyguların baskın bir şekilde ortaya çıkmasına neden oldu.

Ruh sağlığı sorunlarının çözümünü hastanelerde psikologlar ve psikiyatrisiler yapar. Stresten uzak yaşam sürmek, öfkeyi kontrol etme becerisini geliştirmek, sorunlarla baş etmek, duygulara hakim olmak gerekir. Ruh sağlığı hastalıkları ilaçla evde kendi başına geçebilen bir hastalık değildir. Mutlaka kişinin profesyonel bir yardım alması gerekir.

Ruh hastalıkları uzman desteği ile ilaçla yada konuşarak terapi ile düzeltilir. Psikiyatri uzmanları işin tıbbi ilaçla tedavi boyutu ile ilgilenirken psikologlar terapi yöntemi ile sorunları çözmeye çalışırlar.

Türkiye’de en yaygın 8 hastalığı sizler için bir araya getirdik. Tüm hastalıklar için söylenebilecek ortak cümle erken teşhis edildiği zaman bu hastalıklarla mücadele edip sağlığımıza kavuşmamız mümkündür. Erken teşhis etmek için de kişinin düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırması gerekir. Düzenli ve dengeli beslenmek, spor ve egzersiz yapmak, temizlik ve hijyen kurallarına dikkat etmek bu hastalıkların tedavisinde ve oluşmasını önlemede önemli hususlardır.

Yorum Yap

Yorum Yap