İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. En Sağlıklı Tuz

En Sağlıklı Tuz

en-saglikli-tuz

En sık kullandığımız sofra tuzu ne kadar sağlıklı? Soframızda genellikle tek bir tuz çeşidi kullanıyoruz, ancak en sağlıklı tuz hangisi? Bugün sizlere sağlıklı tuz çeşitlerinden ve özelliklerinden bahsedeceğiz.

İstisnasız herkesin evinde bulunan ve her sofraya giren tuzu, küçükten büyüğe herkes tüketiyor. Fakat tuz çeşitleri o kadar fazla ki, aralarından hangisinin sağlıklı olduğunu bilmek çok önemli hale geldi. Peki, sağlıklı ve sağlıksız tuzları nasıl ayırt edeceğiz. İşte merak ettiğiniz sorular ve yanıtları…

1.Himalaya Tuzu

en sağlıklı tuz

Himalaya tuzu, pembe renklidir ve hafif bir tada sahiptir. Oldukça değerli bir tuz çeşidi olan Himalaya tuzu, Himalaya dağındaki tuz yataklarından çıkarılır. İçerisinde 60’dan fazla mineral bulunan bu tuz çeşidinin kirlenme ihtimali oldukça düşüktür. Minerallerin oksitlenmesine bağlı olarak pembe rengini alan bu tuz, tüm tuz çeşitleri arasında en fazla mineral içeriğine sahiptir. Fakat, piyasada bir çok sahte himalaya tuzu bulunmaktadır, bu nedenle en sağlıklı tuz seçeneklerine ulaşmak istiyorsanız, gerçek tuzu bulmanız şart. Himalaya Tuzu, 1.6 mg kalsiyum, potasyum 2.8 mg,  Magnezyum 1.06 mg, Demir 0.03 mg, Sodyum 368 mg içerir.

2.Kaya tuzu

en sağlıklı tuz

Ülkemizde oldukça ünlü olan kaya tuzu hakkında ne yazık ki çok fazla bir şey bilmiyoruz ya da araştırmıyoruz. Bu nedenle de içeriği çok fazla bilinmiyor. Kaya tuzunun bu nedenle değerlerini paylaşamıyoruz ama sağlıklı tuzlardan biri. Normal tuz yerine kaya tuzu tüketmenin daha sağlıklı olduğu uzmanlar tarafından da belirtiliyor.

3.Deniz tuzu

en sağlıklı tuz

Deniz tuzu, deniz suyunun buharlaştırılması sonucu elde ediliyor ve en sağlıklı tuz olarak da biliniyor. Başta sodyum olmak üzere, deniz tuzunun içerisinde çinko, magnezyum ve demir gibi bir çok farklı element bulunuyor. Sağlıklı bir yaşam sürmek için bu elementlerin doğru miktarda alınması da son derece önemli. Fakat, denizlerin giderek daha da kirlendiği göz önünde bulundurulunca deniz tuzu en sağlıklı seçenek gibi gelmiyor. Bu noktada da kirlenmemiş, sağlıklı şekilde üretilen deniz tuzlarını satın almanız öneriliyor. Deniz tuzunun içerisinde 1.5 mg kalsiyum, 0.8 mg potasyum, 0.51 mg magnezyum, 0.01 mg demir ve 375 mg sodyum bulunuyor.

Yorum Yap

Yorum Yap