1. Ana Sayfa
 2. Kozmetik
 3. En İyi Evde Yapılan Yüz Maskeleri

En İyi Evde Yapılan Yüz Maskeleri

en-iyi-evde-yapilan-yuz-maskeleri

Güzellik sektöründe malum her şey çok pahalı! Cilt bakımı yaptırmak istiyorsanız, yüksek miktarda para harcamanız da gerekiyor. Ama çok para harcamak istemeyenler için en iyi evde yapılan yüz maskeleri de var. Bugün sizlere evde bulunan malzemelerle hazırlayabileceğiniz, aynı zamanda bütçenizi de yormayacak harika maske tarifleri vereceğiz.

1.Aloe Vera ile En İyi Evde Yapılan Yüz Maskeleri

en iyi evde yapılan yüz maskeleri

Tıbbi bitkiler arasında bulunan aloe vera, topikal faydaları nedeniyle evde yapılan yüz maskeleri arasında akla gelen ilklerden biridir. Mükemmel bir doğal şifa olmasının yanı sıra, aloe vera’yı cildiniz için gerçekten harika yapan şey, yüz temizliğini ve ölü hücrelerin yok edilmesini destekleyen antiseptik özellikleridir. Aloe Vera ile evde yapabileceğiniz yüz maskesi tarifi şu şekildedir;

Malzemeler:

 • 1 yaprak aloe vera
 • 1 limon

Yapılışı:

Aloe vera yaprağını kesin ve bir çay kaşığı kullanarak içindeki jeli çıkarın. Aloe jelini ahşap veya plastik bir kaba yerleştirin. Taze sıkılmış 1 limon suyunu ekleyin ve her iki bileşen de tamamen kıvam alana kadar iyice karıştırın. Yüzünüze, bir fırça yardımıyla, her zaman yukarı ve yumuşak dairesel hareketlerle uygulayın, ayrıca boyun ve boyun bölgesine de uygulayabilirsiniz.

20 dakika bekletin ve bu sürenin sonunda ılık veya soğuk suyla temizleyin.

2.Limon ile En İyi Evde Yapılan Yüz Maskeleri

en iyi evde yapılan yüz maskeleri

En iyi evde yapılan yüz maskeleri denilince akla gelen ikinci malzeme ise her evde bulunan limon. Evde maske yapmak istiyorsanız, şeker ve limon birlikte kullanmak için harika malzemeler. Bu ikili, ölü hücreleri çıkarmak, bakteri üretimini kontrol etmek, yağ ve akne varlığını azaltmak, lekelenmiş bir cilt birleştirmek, yüzü pul pul dökülmekten kurtararak yağlı dermisin görünümünü iyileştirmek için ideal bir alternatif haline gelir.

Malzemeler:

 • Yarım dilim limonun suyu
 • Bir tatlı kaşığı şeker

Yapılışı:

Her iki malzemeyi de mükemmel temiz bir kapta karıştırın. Ardından, yüzünüzü iyice temizleyin ve bir pamuğu bu karışıma batırarak cildinize hafif şekilde uygulayın. Yüzün tamamını kaplayana kadar uygulayın, ancak her zaman göz çevresi veya ağzın köşeleri gibi hassas bölgelerden kaçının. 20 dakika beklettikten sonra bol soğuk suyla durulayın. Bu maskeyi haftada bir, her zaman tercihen geceleri yapabilirsiniz, güneşe temas eden limonun leke yapabileceğini unutmayın.

3.Limonu Ve Yumurta Akı İle En İyi Evde Yapılan Yüz Maskeleri

en iyi evde yapılan yüz maskeleri

Yağı kontrol etmek için limonun özelliklerini zaten açıkladık, ancak bu bileşen yumurta akı ile birlikte, sivilceyi azaltmak, cildimize yumuşaklığı geri kazandırmak ve kırışıklıkları etkin bir şekilde gizlemek için yardımcı olan ideal bir çözümdür. İşte en iyi evde yapılan yüz maskeleri arasında sayılabilecek başka bir limonlu tarif;

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı limon
 • 1 yumurta akı

Yapılışı:

Yumurtayı hafifçe karıştırıncaya kadar çırpın, limonu ekleyin ve biraz tutarlı bir karışım elde edene kadar çırpmaya devam edin. Ardından, yüzü yıkadıktan sonra bu maskeyi uygulayın ve 10 dakika boyunca beklemesine izin verin. Yüz maskesi hafifçe sıvı olduğundan, cildinizdeyken uzanmanız önerilir. Soğuk veya ılık suyla çıkarın.

4.Limon ve Yulaf Unu ile Evde Yapılan Yüz Maskeleri

en iyi evde yapılan yüz maskeleri

Limon ve yulaf unu maskesi, yüzünüzü aydınlatmak cildi nemlendirmek ve güzel ve sağlıklı görünmesi için mükemmel bir alternatiftir. Yulafın yararları arasında peeling ve besleyici özellikleri ile yüzümüzün görünümünü iyileştirmesi de yer alır. Limon ve yulaf ile evde yapılan yüz maskeleri tarifi şu şekildedir;

Malzemeler:

 • İki kaşık doğal yulaf gevreği
 • Yarım limon suyu

Malzemeleri karıştırın ve önceden temizlenmiş yüze uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla temizleyin.

5.Bal ve Limon ile En İyi Evde Yapılan Yüz Maskeleri

en iyi evde yapılan yüz maskeleri

Mutfağınızdaki en çok yönlü ürünlerden biri de bal olabilir. Balın faydaları çoktur ve antik çağlardan beri kullanılmaktadır. Balın terapötik kullanımları bir süredir bilinmektedir ve eğer tarihi biraz araştırırsanız, balın antiseptik olarak nasıl kullanıldığını okuyabilirsiniz. Bal ayrıca bir güzellik bakımı olarak birçok özelliğe sahiptir ve kullanımı çok kolaydır. En iyi evde yapılan yüz maskeleri arasında sayabileceğimiz bal ve limon maskesinin tarifi aşağıdadır…

Malzemeler:

 • Bir limon
 • Birkaç kaşık bal

Yapılışı:

Dört çorba kaşığı balla karıştırdığınız limon suyunu çıkarın. Daha az miktarda maske yapmak istiyorsanız, miktarları azaltabilirsiniz. Örneğin yarım limonun suyuna sadece iki çorba kaşığı bal eklemelisiniz. İyice karıştırın, birçok insan tarafından iki malzemeyi sorunsuzca birleştirmek için kullanılan bir hile balı önceden ısıtmaktır. Malzemeler iyice karıştığında, karışımı yüzünüze ve boynun cildine uygulayın. Cildin temiz olması gerektiğini unutmayın. 10 ila 25 dakika arasında hareket etmeye bırakın. Cildiniz için neyin en iyi olduğunu bulana kadar her seferinde farklı zamanları deneyin. Ilık suyla çıkarın ve sonuçların tadını çıkarın.

6.Bal ve Yoğurt ile Yapılan Yüz Maskeleri

en iyi evde yapılan yüz maskeleri

Evde yapılan yüz maskeleri arıyorsanız, bunlardan biri de bal ve yoğurt ile yapılan maskedir. Balın faydaları çoktur: güçlü bir antibakteriyel ve doğal antibiyotik (ev yapımı maskeleri mükemmel kılan akne ile mücadele için), nemlendirici olduğunu artık biliyoruz. Diğer doğal ürünlerle birlikte, farklı türde maskeler ve ev yapımı kremler yapmak için mükemmeldir.

Malzemeler:

 • Doğal Yoğurt
 • Doğal Bal

Yapılışı:

Kendinize, malzemeleri çok fazla zahmetsizce karıştırabileceğiniz bir kap hazırlayın. Her bir kaşık yoğurt için bir kaşık bal kullanmak zorunda kalacaksınız. Her bir malzemenin birkaç çorba kaşığı fazlasıyla yeterli olacaktır. Tüm bileşenler iyice harmanlanana kadar karışımı iyice karıştırın ve yüzün ve boynun daha önce temiz olan cildine uygulayın. 20 dakika kadar dinlendirin ve daha sonra suyla çıkarın, sadece çıkarmak için yüzünüzü yıkamanız gerekir.

Yorum Yap

Yorum Yap