İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. En Değerli Madenler

En Değerli Madenler

en-degerli-madenler-7

Öyle madenler var ki, sadece 100 gramı bile sizi zengin etmeye yeter. Bazen Türkiye’de böyle değerli madenler ortaya çıkarken, bazen de dünyada değerli madenleri tanıyabiliriz. Peki, en değerli madenler neler? İşte 100 gramından zengin olabileceğiniz değerli madenler listesi…

1.Antimatter

en değerli madenler

Maddenin tam zıttı olan bu anti maddenin sadece 1 gramı 62.5 trilyon dolar. Yani dudak uçuklatan fiyatı ile bu maden, dünyanın en değerlisi. Bu maddenin gelecekte uzay araçları için kullanılması planlanıyor. Hatta şu anda Elon Musk, bunun üzerinde çalışıyor bile olabilir.

2.Francium (Fransiyum)

en değerli madenler

Sadece 1 gramı 1 milyar dolar olan bu element, oldukça raektif. Tabii ki böylesine değerli bir elementi gram olarak saklayabilmek neredeyse imkansız, çünkü bu element sadece 22 dakikada buharlaşıp yok olma özelliğine sahip.

3.Californium (Kaliforniyum)

en değerli madenler

Dünyanın en pahalı ikinci maddesi olan Kaliforniyum, ilk olarak 1950 yılının Şubat ayında, Kaliforniya Üniversitesi’nin Berkeley’deki laboratuvarında üretildi. Hatta geçtiğimiz aylarda Ankara’da yakalanması ile de gündeme geldi. Bu element, doğal olarak keşfedildiği yer olan Kaliforniya eyaletinin adını aldı.

4.Karbon

en değerli madenler

En değerli madenler deyince onu atlamak olmaz. Yaşam için son derece önemli elementlerden biri olan karbon da, en değerliler arasında sayılabilir. Karbonun elmas haline getirilmesi durumunda sadece 1 gramı 65 bin dolar.

5.Platinium

en değerli madenler

Gramı 4 bin Dolara kadar çıkan Platinium, nükleer silah ve santrallerde kullanılıyor. The Simpsons’ın jenerik videolarında onu bol bol görmüştük.

6.Scandium (Skandiyum)

en değerli madenler

Bu yüksek fiyatlı toprak metali, dünyada çok nadir bulunur. Gramı 270 dolara kadar çıkan Scandium, 1970 yılında keşfedilmiştir.

7.Lutetium (Lutesyum)

en değerli madenler

Nadir toprak metallerinden başka biri olan Lutesyum’un ticari olarak kullanımı oldukça azdır. Bu değerli madenin de gramı 92 Dolara kadar çıkabilir.

8.Altın

en değerli madenler

Türkiye’de de yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği altını en değerli madenler arasında sayabiliriz. 40 ile 60 Dolar arasında değişen gram fiyatı ile dünyada ve Türkiye’de çok popüler bir maden olan altının değeri her geçen gün daha da artıyor.

9.Rhodium (Rodyum)

en değerli madenler

Altının bir tık üzerinde olan Rhodium’un gram fiyatı 55-75 dolar arasına satılıyor. Bu maden tanklarda ve otomobillerde sık olarak kullanılıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap