İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Dünyanın En Zengin İnsanları 2019

Dünyanın En Zengin İnsanları 2019

Dünyanın en zengin insanları

Dünyanın en zengin insanları listesinde 2019 yılında da büyük bir sürpriz olmadı. Neredeyse birçok ülkenin yıllık toplam gelirinden fazla serveti bulunan dünyanın en zengin 10 insanı aşağıdaki listemizde.

10.LARRY PAGE

Larry Page, Google
Bilmiyorsan Google’a sor deyimini hayata sokan Larry Page, 50.8 Milyar Dolarlık serveti ile 2019’da dünyanın en zengin insanları arasında 10. sırada yer aldı. 1998 yılında tüm dünyanın kullandığı arama motoru Google’ı Sergey Brin ile kuran Page, halen CEO görevine devam ediyor. Page’in önümüzdeki yıllarda sıralamada yükselmesi muhtemel.

9.MICHEAL BLOOMBERG

Micheal Bloomberg
Micheal Bloomberg, 1981 yılında ekonomi üzerine yoğunlaşan Bloomberg Medyayı kuran kişi. 55.5 Milyar Dolarlık serveti ile Dünyanın en zengin insanları arasında 9. sırada olan Micheal Bloomberg, silahsızlanma ve iklim değişikliğini önleme gibi sosyal projeler için 5 milyar dolar bağış yaptı.

8.MARK ZUCKERBERG

Mark Zuckerberg, Facebook
Hepimizin yakından tanıdığı ve Facebook ile hayatın içinde yaşayan genç girişimci Mark Zuckerberg, 1 milyon dolara Facebook’u satmayarak bugünlere geldi diyebiliriz. 62.3 Milyar Dolarlık serveti olan Mark Zuckerberg dünyanın en zenginleri arasında 8. sırada. 2018’de Facebook’un özel hayatın gizliliğini zedelediği gerekçesi ile ABD kongresi ile başı belaya giren Zuckerberg, 2019 yılında bu sorunu çözeceğini söylüyor. Mark Zuckerberg, halen Facebook’un %15 hissesine sahip ve CEO olarak görev yapıyor.

7.LARRY ELLISON

Larry Ellison, Oracle
Ünlü yazılım şirketi Oracle’ın kurucusu olan Larry Ellison, 2014 yılında şirketteki CEO rolünden ayrılsa da, halen yönetim kurulu başkanlığını yapıyor. Larry Ellison, 2018’de Tesla’nın 3 milyon hissesini satın alarak bu şirkette de yönetim kurulu üyesi oldu. 62.5 Milyar Dolar serveti bulunan Ellison,son dönemde sağlık alanında yatırımlar yapıyor. Ellison, Dünya’nın En Zengin İnsanları 2019 listesinde 7. sırada.

6.AMANCIO ORTEGA

Amancio Ortega, Zara
İspanyol iş adamı Amancio Ortega, Dünya üzerinde 1200’den fazla mağazası olan ünlü giyim markası ZARA’nın sahibi. Serveti 62.5 Milyar Dolar olan Ortega, yıllık ortalama 400 milyon Dolar kazanıyor. Pull & Bear, Massimo Dutti gibi 7500 mağazası bulunan markaların da sahibi olan Amancio Ortega, Madrid’teki emlak sektöründe de isminden epey bahsettiriyor. Ortega Dünya’nın En Zengin İnsanları 2019 listesinde 6. sırada.

5.CARLOS SLIM HELU

Carlos Slim Helu, New York Times
Meksika’nın en zengin adamı Carlos Slim Helu, Dünyanın en zengin adamları arasında 64 Milyar Dolarlık serveti ile 5. sırada yer aldı. Helu, Güney Amerika kıtasının en büyük telekomunikasyon şirketi America Movil’in sahibi. Madencilikten giyime, emlakçılıktan telekomunikasyona bir çok şirketi bulunan Helu, ayrıca ABD’nin en büyük gazetelerinden biri olan New York Times’ın %17 oranında hissedarı.

Önerilen Yazı

Dünyanın En Değerli 10 Şirketi 2019

4.BERNARD ARNAULT

Bernard Arnault, Sephora
76 Milyar Dolarlık servetiyle 2019 yılında Dünyanın en zengin insanları arasında 4. sırada bulunan Berbard Arnault, aralarında Sephora’nın da bulunduğu tam 70 şirketin sahibi. Arnault, ayrıca lüks ve sanat patronu olarak da biliniyor. Bernard Arnault 1985 yılında Christian Dior’u 15 milyon dolara satın almıştı.

3.WARREN BUFFETT

Warren Buffett, Duracell
Dünyanın en zengin insanları arasında üçüncü sırada olan ABD’li iş adamı Warren Buffett, “Omaha Kahini” olarak tanınıyor. Warren Buffet yatırımcı kimliği ile de ayrıca biliniyor. Warren Buffet’ın sahibi olduğu 60 şirketi arasından en bilineni Duracell markası. 86.5 Milyar Dolarlık serveti bulunan Buffett, aynı zamanda Dairy Queen Restoran zincirlerinin sahibi. Buffet 2018 yılında 3.5 Milyar Dolar bağış yaparak büyük beğeni topladı.

Önerilen Yazı

Türkiye’nin En Zengin İnsanları 2019

2.BILL GATES

Bill Gates, Microsoft
Uzun yıllar dünyanın en zengin insanları arasında hep liste başı olan Bill Gates’in serveti 96.5 Milyar Dolar.1975 yılında Microsoft’u kuran Gates, aynı zamanda eşi Melinda Gates ile kurduğu bir hayır derneğinin başkanlığını yapıyor. Gates, şu ana kadar kendi kurduğu hayır derneğine yaklaşık 36 Milyar Dolar harcayarak büyük beğeni topladı.

1.JEFF BEZOS

Jeff Bezos, Amazon
İşte 2019’da dünyanın en zengin adamı olma ünvanını taşıyan kişi, Jeff Bezos. 1994 yılında ABD’de küçük bir garajda şimdiki dünya e-ticaret devi AMAZON.COM’u kuran Bezos, buralara gelmeyi hayal etmiş midir bilinmezse de, birçok şeyi hayal ettiği kesin. Bezos’un serveti tam 131 Milyar Dolar.

Yorum Yap

Yorum Yap