İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Dünyanın En Değerli 10 Para Birimi

Dünyanın En Değerli 10 Para Birimi

Dünyanın En değerli 10 para birimi

Dünyanın en değerli 10 para birimi listesinde hiç tahmin edemeyeceğiniz para birimleri bulunuyor. akılınıza hemen Euro, Amerikan Doları veya İngiliz Poundu gelebilir ancak bu liste sizi şaşırtacak. İşte Euro, Pound ve Amerikan Dolarını sollayan o para birimleri ve dünyanın en değerli 10 para birimi listesi.

10. Amerikan Doları – USD

Amerikan Doları

Dünya’nın birçok yerinde hem ticaret hem de turistik amaçlı en çok kullanılan ve en güvenilir para birimi olarak kabul edilen Amerikan Doları, Dünyanın en değerli para birimleri arasında onuncu ve sonuncu sırada yer alıyor.

9. İsviçre Frankı – CHF

İsviçre Frangı

Listenin dokuzuncu sırasında ise İsviçre ve Liechtenstein’da kullanılan İsviçre Frangı CHF yer alıyor. AB ülkesi olmasına rağmen Franktan vazgeçmeyen İsviçre’de 1 İsviçre Frangı = 1,01 ABD Doları değerinde. Çok popüler olmasa da, listede 9. sırada.

8.Euro – EUR

Euro, Dünyanın en değerli 10 para birimi

Ve tıpkı ABD Doları gibi dünyanın her yerinde ticari ve turistik amaçlı kabul göre AB resmi para birimi Euro listenin 8. sırasında. 1 Euro = 1,13 ABD Doları değerinde.

7.Cayman Adaları Doları – KYD

Cayman Doları

Belki de adını bile hiç duymadığınız, küçük bir Orta Amerika ada ülkesi olan ve Britanya’ya bağlı Cayman Adaları’nın Para birimi Cayman Adaları Doları Dünyanın en değerli 10 para birimi arasında 7. sırada. 1 Cayman Adaları Doları = 1,20 Amerikan Doları değerinde.

6.Cebelitarık Poundu – GIP

Cebelitarık Poundu

Akdeniz’i Okyanusa bağlayan Cebelitarık Boğazının bu küçük ülkesinin para birimi sizce neden bu kadar değerli ? 1 Cebelitarık Poundu = 1,30 Amerikan Doları değerinde. Yorum sizin…

5.İngiliz Sterlini- GBPİngiliz Poundu

Güneş batmayan imparatorluk Büyük Britanya’nın resmi para birimi olan İngiliz Sterlini’nin listede olması şaşırtıcı olmasa da, beşinci sırada olmasa dikkat çekici. 1 İngiliz Sterlini = 1,32 Amerikan Doları.

4.Ürdün Dinarı – JOD

Ürdün Dinarı

Ortadoğu’nun bu küçük Arap krallığının zenginliği nereden gelir bilinmez ancak para birimleri olan Ürdün Dinarı’nın değeri de sanki bunu ispatlar gibi. 10 milyon nüfusu bulunan Ürdün Haşimi krallığının para birimi olan 1 Ürdün Dinarı = 1,41 Amerikan Doları değerinde.

3.Umman Riyali – OMR

Umman Riyali

Arap yarımadasının en güneyindeki iki ülkeden biri olan başka bir küçük Arap ülkesi olan Umman’nın resmi para birimi Umman Riyali = 2,60 ABD Doları değerinde.

2.Bahreyn Dinarı – BHD

bahreyn Dinarı

Arap yarımadasının doğusunda yer alan Bahreyn’in para birimi Dünyanın en değerli 10 para birimi arasında 2. sırada. 1 Bahreyn Dinarı = 2,65 ABD Doları .

1.Kuveyt Dinarı – KWD

Kuveyt Dinarı

Ve İşte liste başında bulunan Dünyanın en değerli para birimi. Bahreyn gibi Arap yarım adasının doğusunda bulunan diğer bir Arap ülkesi Kuveyt’in nüfusu tıpkı ikinci sırada bulunan Bahreyn gibi 4 milyondan biraz fazla. 4 milyonun bir anlamı var mıdır bilinmez ama 1 Kuveyt Dinarı = 3,29 ABD Doları değerinde.

Yorum Yap

Yorum Yap